Esteettömyysvalinnat

Skip to main content
Timo Lehtola ja Janne Paldanius selvittävät verkoston vuodon syytä.

Vesihuoltoa ympäri vuorokauden

Kuopion Vesi valvoo vuorokauden ympäri. Verkostossa virtaa vesi ja Itkonniemen vesilaitoksen käyttöpäivystäjä valvoo prosessia ja reagoi välittömästi häiriöihin. Varuilla on myös verkostopäivystäjä, joka lähtee paikalle, jos jotain sattuu.

Kun käyttöpäivystäjän yövuoro alkaa kello 22.00, Itkonniemen vesilaitos on hiljainen. Laitoksen toiminta ei kuitenkaan pysähdy. Prosesseja sekä veden laatua valvotaan ja vettä syötetään verkostoon sekä säiliöihin, vaikka suuri osa veden käyttäjistä nukkuu.

– Yleensä työ on vain rauhallista prosessin valvomista, mutta me olemme myös siltä varalta, jos jotain tapahtuu. Me vastaamme ensimmäisenä puhelimeen. Soittaja voi olla poliisi tai kuka tahansa kaupunkilainen, joka on havainnut jotain poikkeuksellista, sanoo käyttöpäivystäjä Marko Karjalainen. Ensimmäiseksi soitan verkoston päivystävälle työnjohtajalle, joka ryhtyy selvittämään, mistä on kyse ja kutsuu tarvittaessa päivystävän asentajan ja muitakin apuvoimia paikalle ongelmaa korjaamaan.

– Päivystysjaksomme on perjantaista perjantaihin ja joskus voi olla, että ei tule soiton soittoa. Joskus niitä on enemmänkin, mutta suuret ongelmat ovat harvinaisia, sanoo putkiasentaja Timo Lehtola.

Päivystysporukkaan kuuluu Itkonniemen vesilaitoksen käyttöpäivystäjän ja verkostonpäivystäjien lisäksi myös Lehtoniemen keskuspuhdistamon käyttöpäivystäjä, joka seuraa kaikkien jätevedenpuhdistamoiden prosesseja sekä viemäriverkoston pumppaamoiden toimintaa etäyhteyden avulla. Lisäksi tilanteen niin vaatiessa päivystysaikanakin avuksi on pyydettävissä sähkö- ja automaatiohenkilökuntaa sekä apuvoimia tiedotukseen.

Nopeasti kuntoon

Vesilaitoksen käyttöpäivystäjä ottaa vuoronsa aikana myös vastaan kaikenlaisia vesihuoltoon liittyviä soittoja.

– Ihmiset voivat ilmoittaa paineenvaihteluista, laatuongelmista tai putkirikoista. Kaikki kirjataan ja kaikkiin reagoidaan. Jos kyseessä on vuoto, ensimmäinen tehtävä on sulkea linja. Sen jälkeen selvitetään, voidaanko vuotokohta ohittaa, montako kiinteistöä jää ilman vettä ja arvioidaan, tarvitaanko näihin kiinteistöihin väliaikaista vedentoimitusta säiliöillä tai letkulla, Timo Lehtola kertoo.

Yleensä korjaaminen sujuu Lehtolan mukaan melko nopeasti, jopa muutamassa tunnissa. Suuremmissa vioissa päivystäjän yöllä aloittamaa työtä jatketaan heti aamulla, ja ongelma korjataan yleensä sen päivän kuluessa.

– Verkostohäiriöiden osalta käyttöpäivystäjän työ rajoittuu puhelimeen vastaamiseen ja asioiden kirjaamiseen. Suurissa putkirikoissa tosin näen ruudulta, jos säiliöiden pinnat laskevat yllättävästi. Putkirikkojen jälkeen saattaa vielä tulla soittoja vedessä olevasta rauta- ja mangaanisakasta. Sakan irtoaminen putkista johtuu paineenvaihteluista tai siitä, että veden kiertosuuntaa on jouduttu häiriötilanteessa muuttamaan, Marko Karjalainen sanoo.

 

”Vettä tulvi voimalla”

Verkostoinsinööri Janne Paldanius oli päivystysvuorossa, kun Tulliportinkadun ja Puistokadun risteyksessä sattui harvinaisen suuri putkirikko.

– Saavuin paikalle noin kahden aikaan yöllä. Vettä tulvi kaduille valtavalla voimalla ja tilanne näytti tosi pahalta.

Ensiksi Paldanius selvitti päivystävän asentajan kanssa suljettavat venttiilit, jotta tulviminen saatiin loppumaan. Sen jälkeen organisoitiin liikenteenohjaus, koska suuri vesimäärä oli turvallisuusriski. Tässä auttoi poliisi ja paikalle hälytetty katupäivystäjä. Kun venttiilit oli suljettu ja vuotokohta paikallistettu, Paldanius hälytti urakoitsijan paikalle. Vielä piti selvittää alueen kaapeloinnit ja varmistaa, etteivät sähköjohdot aiheuta hengenvaaraa.

Tämän jälkeen käynnistettiin tiedotus, johon Paldanius pyysi apuvoimia Kuopion Veden tiedotusryhmältä.  Ensimmäinen tiedote oli Kuopion Veden verkkosivuilla sekä tiedotusvälineiden aamu-uutisissa heti kuuden jälkeen aamulla. Asiat tapahtumapaikalla etenivät vauhdikkaasti, sillä jo yhdeksän aikaan oli Torikadulle järjestetty veden jakelupiste, kello 10:n jälkeen vaurioitunut putki oli  kaivettu näkyviin ja kello 12 se oli jo korjattu.